A może Chille?

A może Chille?

Świat wina jest ogromny. W 2013 roku wyprodukowano 27 mld litrów wina z winogron. Ta ilość nie uwzględnia produkcji japońskiej sake, chińskiego żółtego wina oraz koreańskiego wina owocowego i ryżowego.
Włosi, Hiszpanie i Francuzi, w takiej kolejności, są liderami w produkcji wina. Te kraje z tzw. starego świata mają nieco ponad 45% światowej produkcji. Jednakże w ostatnich latach widać dynamiczny wzrost produkcji w USA i Chile.
Historia uprawy winorośli i produkcji wina w Chile sięga przybycia hiszpańskich konkwistadorów, czyli ponad 450 lat temu. Pomimo doskonałych warunków klimatycznych do prowadzenia upraw przywiezionych z Hiszpanii nasion nie udało się jednak zbudować zaufania i przełamać niechęci tubylców wobec projektów popieranych przez kolonizatorów. Prawdziwy wiatr w żagle ta branża dostała po drugiej wojnie światowej. Chilijskie winiarnie dzięki doskonałym warunkom klimatycznym, taniej ziemi i niskich kosztach pracy są obecnie liderami na rynku południowo-amerykańskim i szturmem zdobywają świat.
Rekomendacja dnia: Casas del Bosque Carmenere Reserva, Chille, Rapell Valley